Bora Bora

Jak podróżować po Bora Bora i Polinezji Francuskiej

Mimo wsparcia finansowego francuskiego rządu, tanie linie lotnicze latające pomiędzy wyspami Polinezji Francuskiej nie zawsze są tanie. Pragnący zadbać o swój budżet powinni więc kupić bilety odpowiednio wcześniej lub wybrać transport drogą morską. Do wynajęcia są też… helikoptery.

Pomiędzy wyspami regularnie kursują promy oraz katamarany. Najwięcej połączeń jest pomiędzy Tahiti i Moorea. Z reguły połączenie obsługują szybkie katamarany, które są nowe i luksusowe. Około 30-minutowa podróż mija więc w przyjemnej atmosferze. Ostatnio obsługuje je sprawnie działające przedsiębiorstwo Ono-Ono, które łączy również Tahiti z Bora Bora, Huahine, Raiatea i Tahaa. Można też skorzystać z oferty Moorea Express, a na Bora Bora trzy razy w tygodniu pływa także Vaeanu. Popołudniami – we wtorki i czwartki – z Tahiti na Bora Bora dostaniemy się również promami firmy Stim Hawaiki – Nui.

Rząd Francji wspiera lokalne linie lotnicze, które liczyć mogą na dotacje. Subwencje pochodzą oczywiście z wpływów z turystyki i mają stymulować jej jeszcze szybszy rozwój. Zainteresowanie tym rodzajem podróży nie jest jednak wielkie, co przekłada się na dość wysokie ceny. Przy wyższych cenach, jest mniej chętnych i koło się zamyka. Póki co – tanie linie lotnicze Polinezji Francuskiej tanie są tylko z nazwy. Warto jednak śledzić promocje, albo spróbować kupić bilet wcześniej, bo regularne połączenia pomiędzy aż 39 z polinezyjskich wysp cały czas znajdziemy w ofercie Air Tahiti. Mniejszą siatkę mają Air Moorea oraz Air Archipels, które także latają pomiędzy rajskimi wyspami.

Najtaniej i często najszybciej podróżować można oczywiście promami i katamaranami, które kursują regularnie. Na samych wyspach nieźle rozwinięty jest też transport autobusowy – również niezbyt drogi, a z reguły opierający się na nowoczesnym i czystym taborze. Nie polecamy za to taksówek, które są drogie i często zupełnie nie opłaca się korzystać z ich usług. Można za to wynająć samochód, albo nawet skuter czy rower. I oczywiście helikopter, ale oferta Polynesi Helicopters przeznaczona jest już dla najbogatszych.

Odpowiedź do artykułu “Jak podróżować po Bora Bora i Polinezji Francuskiej

  1. tylko busy!

    Nazywanie ich autobusami jest trochę na wyrost, bo to takie nieco większe busy, jakie u nas często pełnią rolę podmiejskich połączeń. Ale za to w większości to pojazdy na wysoki połysk i przede wszystkim sprawne technicznie, co na wakacjach nie zawsze jest oczywistością. Na Bora Bora trafiliśmy jednak na nowy tabor, a pozostałe wyspy Polinezji Francuskiej także nie miały się czego wstydzić. Najważniejsze, że busy były klimatyzowane, bo bez tego nie dałoby się tam wytrzymać nawet krótkiej wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *