Bora Bora

Na co się szczepić przed wyjazdem na Bora Bora

Nie ma szczepień, które są konieczne przed wylotem do Polinezji Francuskiej, ale warto dmuchać na zimne. Zalecane szczepienia wykonać należy już 4-6 tygodni przed wyjazdem. Na szczęście w razie choroby dostęp do lekarzy na Bora Bora jest bardzo łatwy.

Przed wyjazdem do Polinezji Francuskiej nie ma szczepień obowiązkowych, bo nie jest to region ogarnięty jakąkolwiek epidemią czy zwiększoną zachorowalnością na niektóre choroby. Lekarze zalecają jednak chronić się przed chorobami, które u nas są niezbyt powszechne, a w tamtym rejonie się zdarzają. Dlatego warto szczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, polio czy dur brzuszny. Niektórzy forsują również szczepienia na wściekliznę, żółtą gorączkę oraz japońskie zapalenie mózgu i meningokoki, ale to już opcja dla zdecydowanie najbardziej zapobiegliwych.

Zagrożeniem mogą też być komary, które roznoszą wiele chorób – także w Polsce. W Polinezji Francuskiej najbardziej obawiać się możemy dengi, więc warto zaopatrzyć się w kremy lub spraye, które skutecznie odstraszają te owady. Generalnie warto też mieć ze sobą podręczną apteczkę z lekami, które znamy z Polski i wiemy jak nasz organizm na nie reaguje. W niektórych przypadkach aspiryna czy rutinoscorbin będą wystarczające.

Pamiętać należy o podstawowych zasadach higieny w krajach tropikalnych: nie pić nieprzegotowanej wody, często myć ręce, myć wszystkie owoce i warzywa przed jedzeniem. To uchroni nas od kłopotów gastrycznych, z których nawet  będzie najmniej dokuczliwa.

W nagłych przypadkach dostęp do większości lekarzy nie stanowi problemu – podobnie jak rozmowa z nimi w języku angielskim. Usługi są jednak stosunkowo drogie, więc warto zainwestować w ubezpieczenie.

Bora Bora – zalecane szczepienia

Nazwa choroby Zalecenia
błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)) Zaleca się wykonanie ich jeśli jest ryzyko kontaktu z chorymi: droga kropelkowa (błonica, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka); lub ryzyko kontaktu z zakażoną ziemią (tężec).
wirusowe zapalenie wątroby typu A Zaleca się, gdy jest ryzyko spożycia zakażonej wody lub żywności.
wirusowe zapalenie wątroby typu B Proponowane jeśli możliwe są kontakty seksualne, interwencja chirurgiczna, iniekcja lub kontakt z zakażoną krwią.
dur brzuszny Zaleca się, gdy jest ryzyko spożycia zakażonej wody lub żywności.

Odpowiedź do artykułu “Na co się szczepić przed wyjazdem na Bora Bora

  1. zdrowy

    Bez przesady, zawsze czytam o szczepionkach przed wyjazdem, nigdy żadnej nie zrobiłem (oprócz absolutnie obowiązkowych, które trzeba udokumentować) i nigdy nic mi się nie stało. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i ani na Bora Bora ani na żadnej innej wyspie nic wam się nie stanie. Fakt, jest tam ciepło i jedzenie szybciej się psuje, ale właśnie dlatego mają inne jedzenie niż my i inaczej je przechowują. Poza tym ocean karmi świeżymi rybami i owocami morza, więc zawsze można uzupełnić pokarm i nie trzeba gromadzić wielkich zapasów. Na wyspach rzadko zdarzają się też jakieś choroby zakaźne.
    Myjcie ręce i nie pijcie wody z kałuży razem z psami, to nic wam nie będzie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *