Bora Bora

Wyścig Canoe Tahiti Nui Va’a

Mordercze zawody w Polinezji są tak wyczerpujące, że drużyny mogą zmieniać zawodników w trakcie wyścigu. Także dlatego są znane na całym świecie i budzą niesamowite emocje.

Wyścig skupia najlepszych zawodników, ścigających się na polinezyjskich kajakach. Z całą pewnością nie można o nich powiedzieć, że są to amatorzy – same zmagania dookoła wyspy trwają bowiem… trzy dni! Zawody można podziwiać od strony oceanu, co pozwala także na obserwację bajecznej Bora Bora od strony wody.

Wyścigi odbywają się na tradycyjnych kajakach i bierze w nich udział ponad sześćdziesiąt załóg po sześciu wioślarzy. Wyścig dookoła Tahiti to ponad 166 km. Każdy etap odbywa się kolejnego dnia – pierwszy ma maksymalnie 50 km, a drugi 70 km. W sumie w pięciu kategoriach startuje aż 700 wioślarzy.

To wydarzenie sportowe znane na całym świecie. Drużyny nie mają bowiem zamkniętych składów i mogą wymieniać zawodników w trakcie wyścigów. Chodzi bowiem o to, by rywalizacja była jak najbardziej zacięta, a zawody jak najbardziej dynamiczne. Zwłaszcza, że jest o co walczyć. Zwycięski zespół w kategorii seniorów otrzymuje milion dolarów nagrody.

Zawody organizuje Stowarzyszenie Sport EDT Va’a, w partnerstwie z Federacją Tahiti Va’a. Sponsorami są największe koncerny (np. energetyczne) w Polinezji Francuskiej. Organizatorzy dbają o to, by donatorzy byli lokalni, bo chcą podkreślać lokalny wydźwięk imprezy. Przez lata wrosła ona bowiem w historię i kulturę tego miejsca. Tahiti Nui Va’a to też doskonała okazja, by poznać gościnnych mieszkańców. Imprezę można śledzić na żywo z katamaranów płynących nieopodal zawodników, a także wykupić specjalne pakiety, by podążać za zespołem, któremu chcemy kibicować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *